PANİK ATAK

 

Panik atak, genellikle ummadık  bir şekilde başlayan ve tekrarlayıcı, insanı dehşete düşüren yoğun sıkıntı nöbetleridir. Panik atak sırasında gerçekleşen nöbetler genelde on ile otuz dakika arasında kendiliğinden geçebiliyor. Tek başına gerçekleşip sonrasında yok olan atak panik atak olarak değerlendirilirken tekrarlayan panik ataklarla ve ataklar arası dönemlerde tekrar olacağı şeklinde beklenti kaygıları ile giden tabloya panik bozukluk tanısı konmaktadır.

Panik Atak Belirtileri

 

Bu durumda ilk belirtiler birdenbire başlayan göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, çarpıntı, nefes alamama, terleme, titreme, üşüme, bulantı veya da karın ağrısı, baş dönmesi, düşecek ya da bayılacakmış gibi olma, uyuşma olarak sıralanmaktadır. Kişi, o zamanlarda  “kalp krizi” geçirdiğini  ya da felç geçirmekte olduğunu düşünüp “ölüm korkusu”  veya çıldırıp “delireceği korkusu”  yaşamaktadır.

Hastalık Hastası Olma Evresi

Bu evrelerde kişiye acil servis birimlerinde fiziksel hastalık bulunamadığından dolayı sakinleştirici yapılıp, tedavi sonlandırılmaktadır. Bir süreliğine ferahlayan kişi, bir süre sonra yeni bir atak geçirmektedir. Her atakta acil servislere giden hasta, bir süre sonra kalbinde ya da beyninde kötü bir rahatsızlık olduğuna inanmaktadır. Fakat bireyde, doktorların yaptıkları incelemelerde bedensel bir hastalık bulunmamaktadır.

Kalp krizi geçirme korkusu

Ataklar süregeldikçe bireyler huzursuz, endişeli ve gergin bir şekilde yeni bir atak geçirmeyi beklemektedir. Bu atakların çoğu zaman ummadık zaman ve mekanlarda gelmesi korkuyu fazlalaştırmaktadır. Ataklar arttıkça, kalp krizi geçirip ölme, kontrolünü kaybedip çıldırma korkuları sıklaşmaktadır. Bireyler daha sonrasında evde kimsenin olmadığı bir zamanda kalp krizi geçirmekten ya da kontrolünü kaybederek çıldırıp intihar etmekten şiddetle korkmakta ve bu fikirden dolayı yoğun bir üzüntü duymaktadırlar.

Hastanede veya Bahçesinde Geçen Günler

Panik atak yaşayan insanlar, bir zaman sonrasında ataklara sebep olacağını varsaydıkları içecek ve yiyecekleri yiyemez olurlar ve süregelen ataklarını bastırmak için alkol, madde ya da ilaç kullanmaktadırlar. Hasta kişilerin (Panik atak yaşayan insanların) bazıları etrafına zarar vereceği endişesiyle kendilerini kısıtlama yoluna gitmektedirler. Bu kişiler, gerektiğinde acil yardımı çabuk almak için bütün günlerini hastanede ya da bahçesinde geçirerek bu etraflarında kendilerini güvende hissetmektedirler.