KEDİ KÖPEK KORKUSU

 

Hayvanlardan korkma durumuna zoofobi denir. Çoğunlukla küçük yaşlardaki çocuklarda ortaya çıkan bu sorun gençler de ve yetişkinlerde de görülebilmektedir. Hastalar için kedi köpek korkusu, çoğu insan hayvanları yaşantısının bir parçası yaptığından ve insancıl olmayan hayvanlar dünyada yaygın bir şekilde görülebildiği için oldukça stresli olabilir.

Bu sorun ile karşılaşan insanlar için çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Zoofobi sahibi kişiler tüm hayvanlardan korka bildiği gibi sadece bir kaç hayvandan da korkabilir. Kişi sadece kedi ve köpeklerden korkuyorsa kedi köpek korkusu yani zoofobi sahibidir. Kedi ve köpeklerden korkan insanların bu sorunu genelde küçük yaşlarda yaşamış olduğu bir olaydan dolayı kaynaklanmaktadır. Kedi tırmalaması, köpek ısırması, köpek kovalaması, kedi saldırısı gibi geçmişte yaşadığı olumsuz durumlar kişinin ileri deki zamanlarda kedilerden ve köpeklerden korkmasına neden olabilir. Kedi Köpek Korkusu başlıklı yazımızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kedi Köpek Korkusu neden oluşur?

 

Bu sorunun bulunduğu insanlarda çeşitli türden hayvanlara karşı bir korku gelişebilir. Bu korku küçük ya da büyük fark etmeden her tür hayvana karşı olabilir. Bazen fazla türden hayvan korkusu olan hastalar, bazen de tek türde korku yaşayabilir.

 

Toplumda en sık görülen hayvan korkusu, kedi köpek korkusu, böcek korkusu ve fare korkusudur. Bu korkuların temeli çocukluk dönemi travmaları olabileceği gibi, beynin işlevlerini yerine getirmesinde gerçekleşen bozukluklar gibi farklı sebepler olabilir. Bu sebeple hayvan korkusu bulunan kişiler psikolojik destek alarak korkularının sebebini tespit edilmelidir.

Zoofobi kültürler arası farklılıklar da gösterebilmektedir. Mesela İngiltere’de örümcekten korkma fazla yaygınken, ülkemizde kedi köpek korkusu daha yaygındır. Zoofobisi olan kişilerin bir bölümü o hayvanla kötü bir hatıra sonrası fobilerinin başladığını ifade ederler (örn. kedi cırmalaması). Bir bölümünde ise böyle bir başlatıcı bulunamayabilir.

 

Fobik hasta tipik olarak kendine rahat bir gündelik yaşam sağlamaya uygun bir geri çekilme davranışı geliştirmiş olur. Misafirliğe gidilmeyecek ve gidilecek arkadaşlar belirlidir (kedi-köpek var veya yok).

Hayvan korkusu bulunan kişilerin verdikleri tepkiler nelerdir?

 • Ağlama

 • Kaçma

 • Panik hali

 • Öfke

 • Korku

 • Baş dönmesi

 • Terleme

 • Kalp atışlarında artış.

Hayvan Fobisi | Zoofobi

Zoofobi ya da bilinen adıyla hayvan fobisi, insanların kedi, köpek, böcek gibi hayvanlardan korkmasına verilen isimdir. Genelde küçük yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur. Günlük yaşantımızda sokaklarda vb. yerlerde evcil veya evcil olmayan pek çok hayvan türü bulunmaktadır. Vahşi hayvanlardan korkmak normal karşılanabilen bir durumdur. Ancak kedi, köpek, kuş gibi evcil hayvanlardan korkmak bu rahatsızlığa sahip kişiler için hayatlarında belirli problemler oluşturabilir.

Hayvan Fobisi - Zoofobi belirtileri nelerdir?

 • Kalp atışlarında artış 

 • Korku 

 • Baş dönmesi 

 • Kaçma 

 • Ağlama

 • Panik hali 

 • Öfke oluşması 

 • Terleme 

 • Nefes Darlığı

 • Mide Bulantısı

 • Kaşınma hissi

 • Bayılma

Böcek Fobisi nedir?

İnsanlarda nasıl kedi, köpek ya da kuş gibi hayvanlardan korkuyorsa böcek gibi küçük hayvanlardanda korkabilir. Ancak burada böceklerden tiksinmek ile zoofobi yani böcek korkusunu yani Entomofobi’yi birbirine karıştırmamak gerekir.

 

Çoğu insan böceklerden tiksinir ki bu zaten doğal bir durum. Çünkü böcekler genelde yer altında, kanalizasyon gibi kirli ve pis yerlerde yaşamaktadır. Bundan dolayı insanlar böceklerden tiksinebilir. Ancak böcek korkusu yani böcek fobisi (Entomofobi) olan kişiler böcekleri gördükleri zaman ağlama, korku, terleme gibi belirtiler gösterirler. EFT ile Hayvanlardan korkmaya son.

Örümcek Korkusu Ne Demek?

Örümcek korkusu (Araknofobi) , kişilerin tıpkı kedi,köpek ve kuşlardan korkması gibi örümceklerden korkmasına verilen isimdir. Araknofobi psikolojik bir rahatsızlık çeşididir. Kişiler örümcek gördüğünde koşarak kaçmaya çalışırlar ya da vücutlarında çok fazla terleme olur veya kalp atışları hızlanır. Bundan dolayı örümcek korkusu olan kişiler dağcılık, kamp kurma gibi doğada yapılacak olan aktivitelere pek katılamazlar.

Zoofobi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bunu için psikolojik danışmanlık alınabileceği gibi EFT Eğitimi alınarak kişi hayvan korkusunu yenebilir. EFT tekniği uzman kişiler tarafından yapıldığında başarıya ulaşma oranı oldukça fazladır.

Sizde EFT Eğitimi alarak hayvan korkunuzu yani zoofobinizi yenmek istiyorsanız EFT Uzmanı Melek Dilek ile iletişime geçebilirsiniz.

Hayvan Korkularınızı Yenin!

Hayvan korkusu en yaygın korkulardan biridir. Özellikle kedi, köpek, fare, böcek, sürüngen gibi korkulmasına neden olan bir sorundur. Kişi bu hayvanlarla karşılaştığı zaman aşırı bir korku reaksiyonu gösterir, bulunduğu ortamdan bir an önce uzaklaşmak ister. Hatta bu hayvanların bulunduğu ortamlara dahi girmek istemezler.

Bunlardan en yaygın olanı kedi korkusu (kedi fobisi)dir. Özellikle kadınlarda çokça görülür. Kişi kedinin olduğu ortamlara giremez hale gelir. Bu sorun aile yaşamını, arkadaş yaşamını ve günlük yaşamı olumsuz etkileyen bir durumdur. Yine aynı şekilde köpek korkusu da insanları olumsuz etkileyen bir durumdur. Bu yüzden evini değiştiren, doğru düzgün sokağa çıkamauan pek çok kişi var.

Kuş korkusu da yine kişilerin uçan hayvanlardan korkmasına neden olur. Sonuçta kişilerin hayatını olumsuz etkileyen hayvan korkusu, geçmişte yaşanan tehlikeli bir karşılaşma sonucunda ya da travmatik bir olayın yansıması olarak ortaya çıkabilir. Tedavisinde soruna neden olan olayın bulunup buna yönelik duyarsızlaştırma çalışmaları yapılabilir. En etkili yöntemlerinden biride EFT Eğitimi tekniğidir. 

Kedi köpek korkusu artık son buldu.