EFT EĞİTİMİ

 

EFT Eğitimi, olumsuz duygulardan kurtulmak ve korkularınızı yenmek için uygulanan bir tekniktir.

 

EFT (Duygusal Arınma Tekniği) fobileri, öfke, kaygı, korku gibi olumsuz düşünce ve duyguları, geçmişimizden bize miras kalan tüm izleri, yarınlarımıza ait tedirginlikleri temizlemek için vücuttaki meridyen noktalara hassas dokunuşlarla (parmak uçlarıyla) gerçekleştirilen bir terapi yöntemidir. EFT eğitimi ile sonuca ulaşma oranı %97’dir.

Eski zamanlarda da kullanılan Akupresür, Reiki ve Akupunktur ile NLP’nin birleşimi sayılabilecek olan Duygusal Arınma Tekniği – EFT, Eski yöntemlerde de kullanılan temel kavramları kullanmaktadır.

Vücudumuzda tüm organlara ve dokulara hitap eden belirli enerji(güç) merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezler yardımıyla uzaydan vücudumuza enerji alıp veriyor ve yaşantımızı sürdürüyoruz. Bu güç merkezlerinde gerçekleşen tıkanıklıklar hastalıklara yol açıyor ve bu hastalıklar sadece fiziksel değil duygusal da olabiliyor. EFT bu güç merkezindeki tıkanıklığı açabilen ve sorunları ortadan kaldıran bir tedavi yöntemidir.

EFT Eğitimi ile Duygusal Arınma Tekniği

Duygusal arınma tekniği ile sadece karamsar duygularınızdan arınmayacak, pozitif enerji ile dolup doğru yönü bulmanızda daha kolay gerçekleşecektir. Olumsuz olan tüm düşüncelerinizi ortadan kaldırmak için başvurabileceğiniz bir yöntem olan EFT eğitimi öğrenmeniz gereken bir kişisel gelişim yeteneğidir.

EFT, doğumdan itibaren bugüne kadar gelen süreçte yaşadığımız olumsuz durumları zihnimizden uzaklaştırmamız için kullanabileceğimiz önemli bir yöntemdir. Bu ne demek? Aslında bir bakıma kendinize dışarıdan bakabilme yeteneği kazanmaktır.

"EFT Eğitimi" kısa sürede tamamlanan, uygulandığında da kısa sürede sonuç alınabilen bir tekniktir. Duygusal Arınma Tekniği ile korkularınızı yenebilir, geleceğinizi daha pozitif şekillendirebilir, geçmişinizdeki karanlık noktaları aydınlatıp olumsuz olayları gözünüzde olması gereken küçüklüğe dönüştürebilirsiniz. Uygulanması oldukça basit olan bu yöntemi öğrenmekte zor olmayacaktır.

Eft eğitimi ile birlikte kedi köpek korkusu, hayvan korkusu (zoofobi) gibi günlük hayatınızı zorlaştıran olumsuz duygu ve düşünceleri yok edebilirsiniz.

EFT TEKNİĞİ NASIL UYGULANIR?


EFT tekniği kişilerin vücutlarındaki belirli noktalara kendi parmaklarıyla hafifçe vurmasıyla yapılır.
 

 • İlk olarak kişi sorununu belirler. Örneğin kişi şişman ise  1 ile 10 arasında puan vererek bir derecelendirme yapar.

 • Ardından kendine sorunuyla ilgili bir kurulum cümlesi belirler.

 • Kurulum cümlesine örnek olarak "Çok fazla kilom var, ben şişmanım." verilebilir.

 • Belirlediği bu cümleyi yüksek sesle söylerken çoğunluğu el ve baş bölgesinde bulunan EFT bölgelerine vurmaya başlar.


Başlıca EFT Noktaları; 

 • başın üst noktası

 • alın noktası

 • göz altı noktası

 • burnun altı

 • dudak  üstü,
  yaka (köprücük kemiği) noktası

 • koltuk altı noktası

 • parmaklar

 • karate noktası

 • gamut noktasıdır.

 

Bu noktalara sırasıyla 5-10 arasında vuruş yapar.
Kişi bu vuruşlar sırasında belirlediği kurulum cümlesini de söyler.

Başlangıçta belirlediğiniz 1 ile 10 arasındaki puanınız azalıncaya 0-2 düzeyine gelinceye kadar bu işlem tekrar edilir. Tüm bu işlemlerden sonra sorununa ters olan bir olumlama cümlesini kendine benimser.

 

Örneğin; başlangıçta belirlediği "Ben şişmanım" kelimesine olumlama cümlesi olan
"Ben şişman olmama rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum." cümlesini söyleyerek kendine
pozitif bir alan oluşturur. Bu sayede sorunu olmasına rağmen bu sorunu kabul ederek hayatını olumsuz etkilemesini önlemiş olur.

Olumsuz duyguların kaynağı nedir?

Olumsuz duygular, biliyorsunuz herkes mutlu olmak ister fakat bazen enerjimiz düşük oluyor, enerjimiz düşük olduğu zaman burada sıfır’ın altında gösteriliyor. Olumsuz duygular hissedebiliyoruz. Ama bizim hocamız Silvia Hertmann ‘ın bir sözü vardır. Derki “kötü insan yoktur, enerjisi düşük insan vardır.”

 

Aynı insan burada kötü, yani daha doğrusu, kötü sözler, ya da kötü eylemlerde bulunabilirler. Aynı insan pozitife geçtiği zaman sevgi dolu konuşur. İşte o zaman kötü insan yoktur der. Sadece enerjisi düşük insan vardır.  Olumsuz duyguların kaynağı, enerjimizin düşük olmasıdır. Mesela bir olay olumsuz bir olay olduğu zaman, enerjisi yüksek olan bir insan etkilenmez. Ama enerjisi düşük olan bir insan çok çabuk etkilenir.

EFT hangi problemlere iyi gelir?


EFT iki bölüme ayrılır. Temel EFT ve EFT master. Temel EFT’de kişi bir problemle karşılaştığında kendisine EFT uygulayarak çözümünü bulur. Yani kişi kendisine EFT uygulamayı öğrenmektedir. EFT Master ‘da ise eğitimini alan kişi bunu meslek haline de getirebilir. Kendisinden başka, diğer insanlara da yardım edebilir.
 

Peki EFT hangi problemlere çözümdür?


Tüm fobilerde, örneğin; kedi köpek fobisi, kuş fobisi, örümcek fobisi, yükseklik fobisi, uçak fobisi, asansör fobisi gibi.


Korkular, diyelim ki gelecek korkusu, kaygısı endişesi gibi, ya da diğer tüm korkularda ya da bağımlılıklarda. Kişi bağımlılığı, alkol, sigara, uyuşturucu bağımlılığı, yeme bağımlılığı gibi depresyon, anksiyete, panik atak, ölüm acısı, aşk acısı gibi. Daha doğrusu tüm olumsuz duygularla ilgili olan tüm problemlerde EFT çözümdür. 
 

Peki EFT hangi problemlere çözüm değildir?


EFT şizofreni bipolar bozukluğu olanlar, borderline ve epilepsi problemi olanlar için uygun değildir. Yani çözüm değildir. Onların psikolog veya psikiyatrlara gitmesini öneriyoruz.